Dve novi plošči kitarista Sama Šalamona pri Založbi Klopotec

Založba Klopotec, ki jo vodi predan snemalec in fotograf Iztok Zupan, je v zadnjih mesecih povila kar nekaj novih izdaj s slovenskimi glasbeniki iz polja jazza, free jazza in svobodno improvizirane glasbe. Profil založbe KlopotecKlopotec je izjemno širok in ob omenjenih godbah vstopa tudi v polja etno glasbe, sodobne klasične glasbe, ljudske in folk glasbe ter kantavtorstva, v spoj poezije in glasbe ter sodobnega popa. A njeno središče ostaja v polju sodobnega jazza in improvizirane glasbe. V svojem katalogu gosti številna znana mednarodna imena, kot so pianisti Anthony Coleman, Keith Tippet, Pat Thomas, Bojan Gorišek, Milko Lazar, Steffano Battaglia ter pianistki Elisabeth Harnik in Marina Džukljev, pa pihalci John Dikeman, Mikolaj Trzaska, Daunik Lazro, Joe McPhee, Trevor Watts, Javier Girotto, Sabir Mattina in pihalki Lotte Anker ter Clarissa Durizzotto, violinist Alexander Balanescu ter številni drugi. Posebno mesto v katalogu predstavlja tudi dokumentiranje ustvarjanja tolkalca Zlatka Kaučiča in basista Ewalda Oberleitnerja, obenem pa založba daje prostor improvizatorjem in jazzerjem iz širše regije naše bivše skupne države ter iz bližnje Italije. 

V tem mesecu sta pri Klopotcu izšli kar dve plošči domačega kitarista Sama Šalamona. Na prvi, naslovljeni ‘’Swirling Blind Unstilled’’, je dokumentirano srečanje med madžarsko-srbskim violiistom, skladateljem in improvizatorjem Szilárdom Mezeijem ter domačim tolkalcem Jako Bergerjem. Plošča nam prinaša šest Šalamonovih avtorskih skladb, v katerih trio prehodi številne zvočne poti, od liričnih, skorajda ambientalnih zvenskih pejsažev, preko hitrih in energičnih free jazzovskih izletov, do krojenja raskavih melodij in hitrih premen in drobljenj tonskega materiala in ritma v pointilističnih improvizacijah. V njih ohranjajo raznolik, a prefinjen, skorajda komoren zven. Šalamon je o plošči povedal: »Sem velik ljubitelj Szilárdove glasbe in že pred dvema letoma smo izdali trio za Not Two Records z Achillejem Succijem in Szilárdom. Igrati s Szilárdom je res fantastično, tako da sem si ponovno zaželel sodelovanja z njim. Z Jako pa tudi igram že vse od leta 2006, od njegovega projekta Bas Trio in zame je super njegov flow igranja, ki je bil za te kompozicije kot ulit. Ja, ima pa celotna zgodba zlasti zaradi Szilárdove viole in konec koncev tudi tega, da sam igram samo akustične kitare, zelo intimen in komoren moment, kar je krasno.«

Plošča z naslovom ‘’Free Sessions Vol. 2: Freequestra’’ je ambiciozno zastavljena, saj je na njej pod imenom Freequestra Šalamon zbral 11-članski ansambel, sestavljen iz znanih slovenskih improvizatorjev. V njem so kar trije kitaristi (Vitja Balžalorsky, Domen Gnezda in Šalamon), dva saksofonista (Boštjan Simon in Achille Succi) in dva bobnarja (Bojan Krhlanko in ponovno Jaka Berger, oba pa uporabljata tudi elektroniko), tu pa so še violinist Matija Krečič, tubist  Goran Krmac, pozavnist Žiga Murko in pianist Marko Črnčec. Na plošči so tri Šalamonove kompozicije in trije bolj svobodni pasusi. Obenem pa se tudi v avtorskih skladbah Šalamon poslužuje predvsem kondukcije, ne pa toliko zapisa. O tem je povedal: »Kreativnosti smo pustili teči svoj tek. Prvi set smo popolnoma improvizirali, za drugi set pa so bile napisane določene iztočnice, čeprav je vse skupaj še vedno free avantgardni mini big band. Zanimal me je predvsem koncept svobodne improvizacije, vendar pod vodstvom. Izpisal sem namreč določene skice, ki so se jih glasbeniki držali. Vsi glasbeniki, ki sem jih izbral, so res vrhunski improvizatorji in zelo sem vesel, da so se odzvali. Ni bilo posebnega ključa izbire razen tega, da sem želel čim bolj raznolik izbor instrumentov, od pihal do godal, klavirja, bobnov itd.«

Fizično edicijo obeh izdaj in hkrati izdaj celotnega kataloga Založbe Klopotec lahko kupite preko spletne strani tukaj.

Avtor fotografije Freequestra je Slavko Rajh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *